Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 28
· Najnowszy użytkownik: Rose97

Najbliższa zbiórka

5.12.2013 r. godz. 17.00, obelisk przed Urzędem Miasta
6.12.2013 r. godz. 17.00, pkt. Bob

Najbliższe wydarzenie


5.12.2013 r. 146 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego
13-15.12.2013 r. Świąteczne Zgrupowanie Szkoleniowe POW w Ostrówku pod Warszawą
15.12.2013 r. Centralna Wigilia POW
20.12.2013 r. godz. 17.00 Wigilia Oddziału POW Ełk
21.12.2013 r. Świąteczny Marsz POW w Ełku

Pieśni

Polecane StronyLogowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

31/08/2013 20:16
1 września, niedziela, zapraszam ochotników na uroczystości, zbiórka o godz. 17.45 przed Katedrą.

13/08/2013 18:11
Zbiórka w czwartek 15.08 o godz. 11.30 przed Katedrą!

16/06/2013 17:26
Konieczna rejestracja!

16/06/2013 17:19
Z dniem dzisiejszym ruszyło forum główne :-) Zapraszamy - Zespół administracyjny

14/06/2013 20:03
Pozostał tydzień do zgłoszeń na Letni Obóz Szkoleniowy POW!!!

24/05/2013 23:14

16/05/2013 12:25
Zapowiada sie ciekawie... https://www.faceb...mp;theater

14/05/2013 17:47
Serdecznie zapraszam kadrowiczów do rozmowy na forum.

10/05/2013 23:29
Warto by wziac udzial. https://www.faceb...mp;theater

06/05/2013 22:32
Dobra robota Wink Gratulacje!!!

SPRAWDZIAN PRZED STULECIEM CZYNU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO - KADRÓWKA 2013

Kadrówka 2013 przeszła już do historii. Pozostały piękne wspomnienia, złocista opalenizna i obolałe stopy. Nie mniej jednak humory dopisują i już zaczynamy odkreślać dni i trenować do tej następnej, w 100 lecie czynu niepodległościowego, która będzie dla nas wszystkich wielkim wydarzeniem. Ale zanim 6 sierpnia 2014r. staniemy na krakowskich Oleandrach, to warto rzucić też okiem na to, co działo się na tegorocznej Kadrówce :-) Wszak każda Kadrówka jest inna i każdorazowo można z uczestnictwa w niej wyciągnąć coś innego. Z drugiej strony każdej niezmiennie towarzyszy pewien specyficzny czar oraz przygoda wychodząca naprzeciw. Tak też było i tym razem.
Jako autor tego artykułu, jestem zdania, że nie ma sensu po raz kolejny wchodzić w kwestie organizacyjne marszu, które już były poruszane przy okazji poprzednich lat. Nie tak znamiennym jest też przytaczanie całego harmonogramu, który każdy z Was może przejrzeć sobie TU. Natomiast ważnym jest, by w dwóch słowach wspomnieć o faktach dotyczących POW na tegorocznej Kadrówce oraz o tym, co było jej esencją, czyli w tym roku o... honorach, pogodzie i niebywale pozytywnej atmosferze, która wytworzyła się w III plutonie dowodzonym przez kadrę Polskiej Organizacji Wojskowej.

Czytaj WIĘCEJ

Ruszyliśmy na Kadrówkę z dniem 3 sierpnia w sile 17 ludzi. Od samego początku pogoda dawała się we znaki. Sierpień tego roku jest niezwykle upalny, a zwłaszcza na południu Polski odnotowuje się niebotyczne skoki temperatury, toteż sama podróż była już bardzo wyczerpująca. Kadrówka 2013 w samych zapowiedziach nazywana była sprawdzianem przed 100-leciem Czynu Niepodległościowego, jak widać było na trasie atmosfera też do tego sprawdzianu postanowiła ułożyć własne pytania. 40 stopniowy żar lejący się z nieba i tumany kurzu wzbijające się w powietrze z każdym krokiem czyniły dla niektórych z marszu prawdziwą mordęgę. Tegoroczny Komendant Marszu Jan Józef Kasprzyk starał się jednak podnosić na duchu tych, którym brakowało może na pewnych etapach motywacji i powtarzał przy każdej okazji, że pogoda jest - rewelacyjna, jednak wymagająca. Miejmy nadzieję, że za rok nie zaskoczy już nas uczestników, jak i organizatorów tak bardzo :-) Jak na ironię jednak, jedyny dzień, który był nam przeznaczony na pełny odpoczynek - biwak w Choinach nad Nidą - był jedynym dniem deszczowym na całej trasie.

Przydzieleni zostaliśmy do plutonu III, którego z resztą tworzyliśmy trzon i nad którym nasza kadra sprawowała pieczę. W plutonie tym znaleźli się przedstawiciele czterech różnych organizacji: Związku Strzeleckiego, Związku Strzeleckiego "Kielce", Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej i rzecz jasna Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy podzieleni zostali na trzy drużyny - jedną biegową i dwie marszowych. Z początku, patrząc na negatywną aurę jaka roztacza się w dużej mierze w kwestii współdziałania organizacji strzeleckich i im podobnych, można by spodziewać się wystąpienia mniejszych bądź większych spięć, jednak nic takiego się nie stało. Wręcz przeciwnie! Atmosfera, która wytworzyła się w III plutonie była niebywale pozytywna. Wobec tego można by rzec, był to pluton wręcz zjednoczeniowy, przynajmniej na czas Kadrówki. A wyraz jedności w idei i chęci ścisłej współpracy jego członkowie dawali na każdym kroku, nie tylko wspólnie znosząc trudy na trasie marszu.

Przykładem może być praktyczne potraktowanie słów Marszałka Józefa Piłsudskiego: "Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały. Dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród żołnierzy polskich panować. Niech Strzelcy przypną do czapek blachy Drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami." Na czas Kadrówki strzelcy i peowiacy ochoczo wymieniali się naszywkami i beretami.

A wracając do wspomnianych honorów ... na poniższym zdjęciu dowódca 1 drużyny, 3 plutonu (i jednocześnie dowódca III plutonu) ppor. POW Piotr AUGUSTYNOWICZ odbiera z rąk pani Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ś.p. Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta II RP, puchar za II miejsce w zawodach marszowych na trasie z Krakowa - Choin nad Nidą. Drużyna składała się z reprezentantów 4 wspomnianych wcześniej organizacji.

Wielu reprezentantów plutonu III odebrało w tym roku też Odznakę Uczestnika Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Z pośród żołnierzy POW wyróżnieni za trzykrotny udział w marszu zostali: st. szer. POW Łukasz Andziak, st. szer. POW Jakub Bałdyga i st. szer. POW Kamil Stachelek. Poniżej zdjęcie z ceremonii wręczenia Odznak.

Wisienką na torcie stało się dla Peowiaków nadanie Komendantowi Głównemu POW ppor. Piotrowi Augustynowiczowi odznaczenia Pro Memoria za szczególny wkład w krzewienie idei piłsudczykowskiej na północnym wschodzie Polski.

Piękne to były chwile. Jak widać, niektórym ciężko było znieść myśl o powrocie. :-)


Ale głowa do góry, przecież widzimy się już za niespełna rok!

Artykuł: sierż. POW Natalia Mazur
Zdjęcia: sierż. ZS Dawid Warmuz, Aleksander Piekarski, Krzysztof Żołądek

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.11
471,055 Unikalnych wizyt