Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 28
· Najnowszy użytkownik: Rose97

Najbliższa zbiórka

5.12.2013 r. godz. 17.00, obelisk przed Urzędem Miasta
6.12.2013 r. godz. 17.00, pkt. Bob

Najbliższe wydarzenie


5.12.2013 r. 146 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego
13-15.12.2013 r. Świąteczne Zgrupowanie Szkoleniowe POW w Ostrówku pod Warszawą
15.12.2013 r. Centralna Wigilia POW
20.12.2013 r. godz. 17.00 Wigilia Oddziału POW Ełk
21.12.2013 r. Świąteczny Marsz POW w Ełku

Pieśni

Polecane StronyLogowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

31/08/2013 20:16
1 września, niedziela, zapraszam ochotników na uroczystości, zbiórka o godz. 17.45 przed Katedrą.

13/08/2013 18:11
Zbiórka w czwartek 15.08 o godz. 11.30 przed Katedrą!

16/06/2013 17:26
Konieczna rejestracja!

16/06/2013 17:19
Z dniem dzisiejszym ruszyło forum główne :-) Zapraszamy - Zespół administracyjny

14/06/2013 20:03
Pozostał tydzień do zgłoszeń na Letni Obóz Szkoleniowy POW!!!

24/05/2013 23:14

16/05/2013 12:25
Zapowiada sie ciekawie... https://www.faceb...mp;theater

14/05/2013 17:47
Serdecznie zapraszam kadrowiczów do rozmowy na forum.

10/05/2013 23:29
Warto by wziac udzial. https://www.faceb...mp;theater

06/05/2013 22:32
Dobra robota Wink Gratulacje!!!

Przyrzeczenie żołnierskie

Przyrzeczenie żołnierskie w Oddziale POW Kraków

W dniu 28 kwietnia 2013r. w Skawinie koło Krakowa żołnierze z
Oddziału POW Kraków złożyli przyrzeczenie żołnierskie. W ceremonii
uczestniczył Komendant Główny POW ppor. Piotr AUGUSTYNOWICZ wraz z
adiutantami: kpr. Miłoszem JEMBRZYCKIM i st. szer. Danielem
HERNIKIEM. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas Komendant Główny
Związku Strzeleckiego Kielce st. insp. Jerzy GRUSZCZYŃSKI wraz z
sekretarzem insp. Joanną KRÓL.

Przyrzeczenie żołnierskie złożyło 11 żołnierzy, wśród nich Komendant
Oddziału szer. Klaudia BADURA. Po uroczystości odbyło się spotkanie
Komendanta Głównego POW z nowo zaprzysiężonymi żołnierzami oraz
kadrą. Dzień wcześniej Komendant Główny POW w asyście adiutantów
zwiedził Muzeum Czynu Niepodległościowego mieszczące się w Domu im.
Józefa Piłsudzkiego na Oleandrach w Krakowie. W roli przewodnika wystąpił
Komendant Naczelny Związku Legionistów Polskich.

Nowo zaprzysiężonym żołnierzom życzymy wytrwałości w służbie oraz
pomyślnego rozwoju.


st. szer. POW Patryk WALICHNIEWICZ

ROZKAZ NR 12/2013 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POWŻołnierze!
W dniu 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to święto państwowe ustanowione w dniu 14 listopada 2007 r. przez Sejm RP. W Uchwale Sejmowej czytamy: „W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania w 1943 r. przez Niemców informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
W kwietniu i maju 1940 r. sowieckie NKWD zamordowało w Katyniu 4410 polskich jeńców wojennych, niemal wyłącznie oficerów, wziętych do niewoli we wrześniu 1939 r. W tym samym czasie dokonano egzekucji polskich jeńców i więźniów w Charkowie, Twerze, Kijowie oraz kilku innych, znanych i nie poznanych jeszcze miejscach w Związku Sowieckim- łącznie zginęło w nich 21 857 osób.
Winni zbrodni katyńskiej nigdy nie stanęli przed żadnym trybunałem, a Federacja Rosyjska, dobrowolny sukcesor państwa, którego najwyższe władze wydały rozkaz zamordowania niemal dwudziestu dwóch tysięcy polskich obywateli, a po pięćdziesięciu latach przyznały się do jej popełnienia, nie chce przyjąć odpowiedzialności za skutki tej zbrodni.
Waga zbrodni katyńskiej nie sprowadza się do liczby zamordowanych. Jednak chodzi o to, że zbrodnia katyńska była zbrodnią wojenną najpierw ukrywaną, a następnie najbardziej i najdłużej zakłamywaną. Najgłębiej pojęte znaczenie tej zbrodni polega zaś na tym, że na jej fundamencie minowano władze Państwa Polskiego, które przez czterdzieści pięć lat (1944-1989) podporządkowywały to państwo Związkowi Sowieckiemu.
Katyń był zbrodnią wymierzoną z premedytacją w Naród Polski, w jego kwiat inteligencji. Właśnie dlatego, aby utrzymać Polskę w podległości, zbrodnia katyńska była tak długo, tak bardzo i tak głęboko zakłamywana.
Zbrodnia katyńska jest zbrodnią ludobójstwa, nie ulegającą przedawnieniu. Po ponad 70 latach od jej popełnienia nie chodzi o ściganie winnych, którzy prawdopodobnie i tak już nie żyją, ale o to, że ofiarom należy się sprawiedliwość moralna, a ich rodzinom, zresztą wszystkim Polakom i Polsce prawne i moralne zadośćuczynienie oraz pełna prawda. Tymczasem dramat rodzin katyńskich, ich ból trwa po dziś dzień jak niezabliźniona rana. Zbrodnia katyńska kładzie się cieniem na współczesnych stosunkach polsko-rosyjskich. Bez pełnej prawdy nie można mówić o przebaczeniu czy pojednaniu. Zbrodnia katyńska jest częścią naszej polskiej historii. Katyń więc należy ocalić od zapomnienia.
Żołnierze! W tym tak szczególnym dniu pamiętajcie o tych, którzy w 1940 r. oddali Ojczyźnie to, co mieli najcenniejsze- swoje życie. Wszędzie tam, gdzie to będzie tylko możliwe weźcie czynny udział w uroczystościach katyńskich. Bądźcie w pierwszym szeregu tych, którzy czczą pamięć oraz oddają hołd pomordowanym!!!

Rozkaz odczytać przed frontem podległych mi oddziałów i pododdziałów!

Komendant Główny POW

ppor. Piotr Augustynowicz

Życzenia Świąteczne

Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rozkaz 8-2013 KG POW


Żołnierze!
Przed nami dzień 19 marca, dzień w którym obchodzimy nasze Święto Organizacyjne- Imieniny Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
W sercach naszych zapalamy symboliczny znicz, by dać wyraz naszej pamięci o Tym, który „dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Myślami wybiegami w przeszłość, by podążać drogami Jego życia i Jego walki o Niepodległość. Albowiem pragniemy nie tylko pamiętać czy przypominać o Nim, ale przede wszystkim chcemy Go naśladować. Z uczuciem podziwu i wdzięczności spoglądamy na Jego postać widniejącą na portretach oraz pomnikach i mówimy Mu: „Bóg Ci zapłać za Ojczyznę Panie Komendancie!”. Wyrażamy przy tym szczery żal, że Go fizycznie nie ma pośród nas, że nam i Ojczyźnie naszej tak bardzo Go dziś brakuje, że tak bardzo Go dziś nam potrzeba. Niepewni przyszłości, lecz pełni dumy ślubujmy więc Wodzowi w dniu Jego imienin, że miłować będziemy tak jak On, Polskę Ojczyznę naszą, że będziemy jej służyli w trudach i poświęceniu oraz że będziemy dla niej pracowali szczerze i uczciwie!
Żołnierze! Z okazji naszego Święta Organizacyjnego dziękuję Wam za codzienną służbę Polsce, dziękuję za zaangażowanie, poniesione wyrzeczenia, poświęcenie i włożony wysiłek. Życzę Wam wielu sukcesów, satysfakcji, wszechstronnego, pomyślnego rozwoju i radosnego przeżywania Dnia Imienin Marszałka Piłsudskiego. Wszędzie tam, gdzie to będzie tylko możliwe weźcie czynny udział w uroczystościach ku Jego czci. Każdy żołnierz POW winien złożyć hołd swemu Wodzowi!
Rozkaz odczytać przed frontem podległych mi oddziałów i pododdziałów!

Komendant Główny POW

ppor. Piotr Augustynowicz

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI
„ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

W dniach 1-2 marca 2013 r. Komenda Naczelna Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Oddział POW Ełk im. majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” zorganizowały w Ełku obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r. „w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Wybór daty na święto państwowe nie jest przypadkowy, gdyż w dniu 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie, strzałem w tył głowy zostało rozstrzelanych siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z ppłk Łukaszem Cieplińskim na czele.
„Żołnierze Wyklęci” byli ostatnimi żołnierzami polskimi walczącymi o Niepodległość Polski po 1944 r. z sowieckim okupantem i siłą narzuconej Polsce przez Sowietów- władzy komunistycznej. Symbolicznym końcem ich zbrojnego oporu była śmierć sierż. Józefa Franczaka „Lalka”, zabitego przez ZOMO 21 października 1963 r.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Ełku rozpoczęły się w dniu 1 marca 2013 r. okolicznościową Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Katedrze p. w św. Wojciecha. Oddział POW Ełk wystawił poczet sztandarowy i kompanię honorową pod dowództwem plut. Artura Sztejtera. Nabożeństwo odprawił oraz wygłosił kazanie kapelan Oddziału POW Ełk ks. Marcin Oleksy. Po Mszy Świętej pod Pomnikiem Katyńskim odbył się apel wieczorny z udziałem Komendanta Głównego POW. W trakcie apelu odczytano jego okolicznościowy rozkaz. Następnego dnia wczesnym rankiem odbyły się zawody marszowe w ramach II Marszu na orientację „Niezłomni jak „Łupaszko””. Na starcie stanęło 12 śmiałków- żołnierzy POW, podzielonych na dwie drużyny. Komisarzem zawodów był plut. Artur Sztejter. Zawodnicy mieli do pokonania trasę długości 25 km, z czteroma punktami kontrolnymi. Na szczególną uwagę zasługiwały dwa punkty kontrolne. Jeden przy pomniku poświęconym Armii Krajowej nieopodal Nowej Wsi Ełckiej i drugi przy Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach.

Najlepsi uczestnicy ukończyli zawody w czasie nieco ponad 4 godzin. Ostateczne wyniki rywalizacji przedstawiały się następująco:

I miejsce: 1 drużyna marszowa w składzie:

- kpr. Karol OSTROWSKI

- st. szer. Łukasz ANDZIAK

- szer. Jakub BAŁDYGA

- szer. Maciej GORLO

- szer. Adrian BOGUSZEWSKI

- żoł. Sylwia ŁEMPICKA


II miejsce: 2 drużyna marszowa w składzie:

- st. szer. Michał JASZCZUROWSKI

- st. szer. Sebastian ŻARSKI

- szer. Kamil STACHELEK

- szer. Wiktoria SAWICKA

- szer. Patrycja SZYMAŃSKA

- szer. Olga WRÓBLEWSKA

Wcześniej, w dniu 8 lutego 2013 r. (święto Oddziału POW Ełk) z inicjatywy Komendy Naczelnej POW odbył się konkurs wiedzy o Patronie Oddziału- majorze Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszko”. Największą wiedzą na temat tego jednego z Żołnierzy Wyklętych wykazali się:

I miejsce: szer. Olga WRÓBLEWSKA

II miejsce: szer. Wiktoria SAWICKA

III miejsce: kpr. Piotr MOŚCICKI

Nagrody dla zwycięzców zostały wręczone podczas apelu w dniu 8 marca 2013 r.ppor. Piotr AUGUSTYNOWICZ

Zaproszenie

Zaproszenie

Manifest z Powstania Styczniowego

Rozkaz JP z okazji powstania 1863

ROZKAZ W ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Żołnierze!


Pięćdziesiąt lat temu ojcowie nasi rozpoczęli walkę o niepodległość Ojczyzny. Szli nie w lśniących mundurach, lecz w łachmanach i boso, nie w przepychu techniki, lecz z strzelbami myśliwskimi i kosami na armaty i karabiny. Prowadzili wojnę rok cały, pozostając, jako żołnierze, niedoścignionym ideałem zapału, ofiarności i trwania w nierównej walce, w warunkach fizycznych jak najcięższych.
Przegrali wojnę i po ich klęsce niewola wciskać się poczęła do dusz polskich, czyniąc z Polaków nie niewolników z musu, lecz nieledwie z własnej chęci, szukających poprawy losu przez protekcję u swych panów rozbiorców i w ogóle obcych. Jako żołnierze i obrońcy Ojczyzny, zostali w Polsce usunięci przez swych współczesnych gdzieś w kąt daleki, jako rzecz, o której zapomnieć należy.
Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 r. są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy.
Dla uczczenia ich i upamiętnienia 1863 r. w szeregach armii polskiej, wydałem rozkaz zaliczenia do szeregów wojska wszystkich weteranów 1863 r. z prawem noszenia munduru wojsk polskich w dni uroczyste. Witam ich tym rozkazem, jako naszych Ojców i Kolegów.
Rozkaz przeczytać przed frontem kompanij, szwadronów, bateryj i zakładów.
Belweder, dnia 21 stycznia 1919 r.

Wódz Naczelny
Józef Piłsudski

Zaproszenie
KOMENDA NACZELNA
POLSKIEJ ORGANIZACJI WOJSKOWEJ i
ODDZIAŁ POW EŁK IM. MAJORA ZYGMUNTA SZENDZIELARZA „ŁUPASZKI”mają zaszczyt zaprosić na
uroczystość 150 rocznicy wybuchu
Powstania Styczniowego
w dniu 27 stycznia 2013 roku


Program uroczystości:

godz. 9.00- Msza Święta w Kościele p.w. Św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej k. Ełku.

godz. 10.30- Uroczysty apel na placu przed Gimnazjum im. Jana Bytnara „Rudy” w Nowej Wsi Ełckiej ul. Lipowa 5.

godz. 11.00- Prelekcja o Powstaniu Styczniowym w gmachu Gimnazjum.

godz. 12.00- Projekcja filmu „Szwadron”, reż. J. Machulski w gmachu Gimnazjum.

Na zakończenie uroczystości wspólne odśpiewanie pieśni powstańczej „Hej, strzelcy wraz”.


Serdecznie zapraszamy!
Wygenerowano w sekund: 0.12
471,054 Unikalnych wizyt