Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 28
· Najnowszy użytkownik: Rose97

Najbliższa zbiórka

5.12.2013 r. godz. 17.00, obelisk przed Urzędem Miasta
6.12.2013 r. godz. 17.00, pkt. Bob

Najbliższe wydarzenie


5.12.2013 r. 146 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego
13-15.12.2013 r. Świąteczne Zgrupowanie Szkoleniowe POW w Ostrówku pod Warszawą
15.12.2013 r. Centralna Wigilia POW
20.12.2013 r. godz. 17.00 Wigilia Oddziału POW Ełk
21.12.2013 r. Świąteczny Marsz POW w Ełku

Pieśni

Polecane StronyLogowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

31/08/2013 20:16
1 września, niedziela, zapraszam ochotników na uroczystości, zbiórka o godz. 17.45 przed Katedrą.

13/08/2013 18:11
Zbiórka w czwartek 15.08 o godz. 11.30 przed Katedrą!

16/06/2013 17:26
Konieczna rejestracja!

16/06/2013 17:19
Z dniem dzisiejszym ruszyło forum główne :-) Zapraszamy - Zespół administracyjny

14/06/2013 20:03
Pozostał tydzień do zgłoszeń na Letni Obóz Szkoleniowy POW!!!

24/05/2013 23:14

16/05/2013 12:25
Zapowiada sie ciekawie... https://www.faceb...mp;theater

14/05/2013 17:47
Serdecznie zapraszam kadrowiczów do rozmowy na forum.

10/05/2013 23:29
Warto by wziac udzial. https://www.faceb...mp;theater

06/05/2013 22:32
Dobra robota Wink Gratulacje!!!

Polska Organizacja Wojskowa 1914-1918/19


Początki Polskiej Organizacji Wojskowej sięgają sierpnia 1914 r. Wówczas to odbyło się w Warszawie zebranie czołowych działaczy Związku Walki Czynnej i Polskich Drużyn Strzeleckich, których wybuch wojny zaskoczył na terenie Królestwa Polskiego. W spotkaniu wzięli udział: Maria Kwiatkowska, Adam Koc, Karol Rybasiewicz i Aleksander Tomaszewski. Podjęli oni decyzję o połączeniu obu organizacji w jedną tajną organizację wojskową. Na jej czele stanął Karol Rybasiewicz. Jego zastępcą został Adam Koc. Uznawali oni Józefa Piłsudskiego jako Komendanta Głównego. Do października 1914 r. grupa konspiratorów nie przekraczała stu osób. Organizacja była nastawiona na szkolenie wojskowe swoich członków, przygotowywała do wstąpienia w szeregi formacji regularnych, gromadziła broń i inne materiały wojskowe oraz prowadziła działalność wywiadowczą przeciwko Rosji. Z zadaniem rozwinięcia prac organizacji 13 października 1914 r. został wysłany przez Józefa Piłsudskiego do Warszawy ppor. Tadeusz Żuliński. „Wybór nowego komendanta nie był przypadkowy. Jeszcze w ZWC uzyskał on stopień oficerski. Piłsudski musiał cenić dwudziestopięcioletniego oficera, skoro w pierwszych tygodniach wojny przydzielił go do swego sztabu. Również powiązania rodzinne czyniły Żulińskiego doskonałym propagandowo kandydatem na przywódcę antyrosyjskiego ruchu w Królestwie. Był on bowiem bratankiem członka Rządu Narodowego, straconego wraz z Trauguttem. Przemawiała też za jego kandydaturą lewicowa przeszłość. Pod pseudonimem „Inteligent” i „Karol” działał on przed wybuchem wojny jako funkcjonariusz PPS-Frakcji w Zagłębiu Dąbrowskim

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

6


W dniach 1-3 marca 2012 r. Komenda 1 Okręgu Strzeleckiego oraz Oddział Ełk ZS im. majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” zorganizowały obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w dniu 3 lutego 2011 r. z inicjatywy śp. Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. W Ustawie Sejmowej czytamy, iż święto to ustanowiono „w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

W HOŁDZIE PATRONOWI ODDZIAŁU

1


W dniu 8 lutego 2012 r. Oddział Ełk Związku Strzeleckiego obchodził uroczyście Święto Patrona Oddziału- majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Święto-wspomnienie jest rokrocznie organizowane w rocznicę śmierci majora. 
Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko” został zamordowany strzałem w tył głowy 8 lutego 1951 roku o godz. 20.15 w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

ZIMOWE ZGRUPOWANIE I OKRĘGU STRZELECKIEGO, RADOM

DSC06959W I Okręgu Strzeleckim nie ma mowy o próżnowaniu. W dniach 21-29 stycznia br., w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 15 im. Władysława Syrokomli, zlokalizowanej na obrzeżach Radomia, zorganizowane zostało Zimowe Zgrupowanie I Okręgu ZS, na którym jednocześnie realizowano dwa programy szkolenia. Pierwszy z nich obejmował elewów Centralnej Strzeleckiej Szkoły Podoficerskiej, którzy w tym okresie odbywali swój kolejny zjazd, natomiast drugi koncentrował się na strzelcach, którzy są w trakcie realizowania Program Szkolenia Podstawowego i zawierał zagadnienia z zakresu ratownictwa pola walki, pierwszej pomocy przed medycznej, jak również działań taktycznych w warunkach zimowych. W szkoleniach udział wzięli strzelcy z następujących Oddziałów: Ełk ZS, Radom ZS, Szydłowiec ZS, Zwoleń ZS i w ramach CSSP Malbork ZS. Kadrę instruktorską powołaną z I Okręgu, zasiliło jeszcze dwóch reprezentantów Oddziału Łódź ZS (II Okręg Strzelecki).

VI MARSZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH 1863 R. SZYDŁOWIEC-WĄCHOCK

wazne


W dniu 22.01.2012 r. minęła 149 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, ostatniego bohaterskiego zrywu niepodległościowego Polaków w XIX wieku. I chociaż powstańcom 1863 r. nie udało się wywalczyć Niepodległej Polski, to jednak pół wieku później znaleźli oni godnych następców w Strzelcach Józefa Piłsudskiego. Synowie i wnukowie powstańców styczniowych kontynuowali walkę aż do zwycięstwa w listopadzie 1918 r.

WIGILIA STRZELECKA 2011

DSC03505Stary, polski i legionowy zwyczaj szanując, takoż i tego roku strzelcy z Oddziału Ełk ZS usiedli razem przy wigilijnym stole. Spotkanie miało miejsce 21 grudnia br. w Zespole Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku, a rozpoczęło się o godz. 17:00. Z zaproszeniach gości pojawili się: Pan Wiceprezydent Miasta Ełku Artur URBAŃSKI, Dowódca Jednostki Strzeleckiej 1007 ZS „Strzelec” OSW st. chor. ZS Cezary KASPRZAK jak również Kapelan Oddziału Ełk ZS ks. Marcin OLEKSY. Wigilia została zainaugurowana odczytaniem okolicznościowego rozkazu Komendanta I Okręgu Strzeleckiego pchor. ZS Piotra AUGUSTYNOWICZA, po czym głos kolejno zabierali goście. Wszelkie przemówienia zakończyły się życzeniami złożonymi wszystkim obecnym przez Komendanta Oddziału Ełk druż. ZS Artura SZTEJTERA. Kolejno przystąpiono do wzajemnego składania życzeń świąteczno-noworocznych. Wraz z przełamaniem ostatniego opłatka wszyscy zasiedli do suto zastawionych stołów i zaczęło się wielkie kosztowanie postnych potraw przyniesionych przez koleżanki i kolegów. Potrawy wigilijne były reprezentowane głównie przez śledzie w różnych postaciach i kombinacjach. Silną konkurencję stanowiła dla nich wielka misa ryby po grecku. Niespodziewanie, wielu wrażeń dostarczyły również cukierki „Kukułki”. Napełniwszy żołądki oraz nasyciwszy kubki smakowe strzelcy przeszli do ostatniego punktu programu, którym był śpiew kolęd i pastorałek. W roli przewodnika chóru wystąpił tradycyjnie pchor. ZS Piotr AUGUSTYNOWICZ, który to dobierał repertuar, intonował melodię. Doniośle i z anielską czystością głosu wtórował mu Kapelan ks. Marcin OLEKSY. Strzelcy najwidoczniej odczuwali głód śpiewu, gdyż nie dali sobie najmniejszego upustu w kolędowaniu, a wiadomość skierowaną od personelu szkoły o konieczności zakończenia spotkania przyjęli z nieskrywanym smutkiem.


sierż. ZS Natalia MAZUR

144 ROCZNICA URODZIN MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO

zdjecie036
W związku ze 144 rocznicą urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, 5 grudnia 2011r. strzelcy z Oddziału Ełk Związku Strzeleckiego zorganizowali okolicznościowe uroczystości. Najpierw odbył się uroczysty apel pod Obeliskiem Marszałka Piłsudskiego przy Urzędzie Miasta. Następnie dwóch strzelców: sierż. ZS Andrzej FLISZKIEWICZ (Komendant Oddziału Węgorzewo ZS) i kand. ZS Bartosz GRAJEWSKI (z Oddziału Ełk ZS) złożyło swoje przyrzeczenie strzeleckie na sztandar Oddziału Ełk ZS. Przysięgę odebrał Komendant I Okręgu Strzeleckiego pchor. ZS Piotr AUGUSTYNOWICZ. W dalszej kolejności miała miejsce ceremonia złożenia kwiatów pod Obeliskiem, po której pluton dowodzony przez Komendanta Oddziału Ełk ZS druż. ZS Artura SZTEJTERA przemaszerował do ełckiej Katedry p.w. św. Wojciecha. Tutaj Kapelan Oddziału ks. Marcin OLEKSY odprawił uroczystą Mszę Świętą. Ełccy strzelcy zapewnili podczas niej oprawę liturgiczną. Zwieńczeniem obchodów był apel wieczorny pod Pomnikiem Katyńskim.
144 rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego świętowano we wszystkich oddziałach I Okręgu Strzeleckiego.


pchor. ZS Piotr Augustynowicz
sierż. ZS Natalia Mazur

CSSP PIERWSZY ROCZNIK

Wraz z tegorocznym Świętem Niepodległości ruszyła Centralna Strzelecka Szkoła Podoficerska Związku Strzeleckiego! Została ona powołana Uchwałą Nr 28/11 Komendy Głównej z dnia 27 sierpnia 2011 r. celem ujednolicenia procesu tworzenia kadry na potrzeby Związku Strzeleckiego. Komendanturę nad nią objął Zastępca Komendanta Głównego pchor. ZS Piotr Augustynowicz. Szkoła działa w systemie zaocznym i właśnie w miniony weekend (11-13 listopada 2011 r.) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Radomiu odbył się pierwszy zjazd dla jej pierwszego rocznika. Zjazd ten został poprzedzony testem kwalifikacyjnym, którego pomyślne przejście było zasadniczym kryterium przyjęcia do CSSP. Ze skierowanych 34 strzelców, 13 udało się osiągnąć wymagany próg punktowy. Uroczysta inauguracja CSSP odbyła się 11 listopada o godzinie 12:00. Elewi otrzymali indeksy i wysłuchali okolicznościowego rozkazu Komendanta CSSP. Po przerwie obiadowej przystąpiono do zajęć.

Na premierze "Bitwy Warszawskiej"

1


W piątek 21 października 2011 r. na zaproszenie Ełckiego Centrum Kultury ełccy strzelcy wraz z Komendantem Oddziału druż. ZS Arturem Sztejterem i Komendantem Okręgu pchor. ZS Piotrem Augustynowiczem wzięli udział w premierowym pokazie filmu „Bitwa Warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Projekcję filmu poprzedziło otwarcie nowego kina 2D w ECK przez Prezydenta Miasta Ełku Pana Tomasza Andrukiewicza oraz Dyrektora ECK Panią Beatę Makuch. Po ceremonii nadszedł moment na pokaz filmowy. Strzelcy z uwagą wpatrywali się w ekran, szukając w kadrze również siebie, albowiem trzech z nich: sekc. ZS Michał Malesiak, st. strz. ZS Miłosz Jembrzycki i st. strz. ZS Karol Ostrowski przed rokiem wzięło udział w kręceniu tej produkcji.

XX Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich

1W dniach 15-16 października 2011 r. odbył się XX Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski. Dwie dekady temu zainicjował go ówczesny poseł na Sejm RP Dariusz Sońta. Marsz w zamyśle inicjatora był hołdem dla żołnierzy-legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy polegli w bitwie pod Laskami – Anielinem w 1914 roku. Organizatorem Marszu był Strzelecki Oddział Kawaleryjski „Beliniak” w Radomiu, a jego Komendantem st. insp. ZS Leszek Marcinkiewicz. W Marszu oprócz wzięły udział oddziały: Ełk, Radom, SOK „Beliniak”, Szydłowiec, Gdańsk, Kłodzko, Częstochowa. Ponadto strzelcy z Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego, członkowie Związku Piłsudczyków, grupy rekonstrukcji historycznych, mieszkańcy Radomia i okolicznych miejscowości. Honorowy patronat nad Marszem sprawowali: Prezydent Miasta Radomia – Andrzej Kosztowniak, Starosta Powiatu Radomskiego – Mirosław Ślifirczyk, Burmistrz Miasta Pionki – Marek Janeczek, Wójt Gminy Pionki – Mirosław Ziółek oraz Wójt Gminy Garbatka Letnisko – Robert Kowalczyk.

ZAŻYNEK

4W dniach 17-18 września 2011 r. reprezentacja I Okręgu Strzeleckiego w składzie:
- Komendant I OS- pchor. ZS Piotr Augustynowicz
- Komendant Oddziału Ełk ZS- druż. ZS Artur Sztejter
- st. strz. ZS Karol Ostrowski
wzięła udział w IX Podlaskim Rajdzie Długodystansowym „Zażynek 2011” pamięci Jacka Konopko w Knyszynie. Organizatorem Rajdu- który jest imprezą turystyki kwalifikowanej był Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Białymstoku oraz Młodzieżowy Klub Turystyczny. Patronami tego przedsięwzięcia byli Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Nazwa imprezy została zaczerpnięta z Encyklopedii Staropolskiej Zygmunta Glogera i oznacza ona „odwieczny kult rolnictwa u tych plemion lechickich, które od mieszkania wśród pól przezwane zostały Polakami, musiał dać oczywiście początek prastarym obrzędom i zwyczajom rolniczym, których ślad pozostał w naszych dożynkach”.

Wygenerowano w sekund: 0.12
471,074 Unikalnych wizyt