Nasz Patron odnaleziony!!!
Dodane przez DEx dnia Wrzesień 09 2013 18:54:01


W dniu 22 sierpnia 2013 r. w Centrum Edukacyjnym IPN na konferencji prasowej Prezes IPN dr Łukasz Kamiński i Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego JM prof. Andrzej Ciechanowicz odczytali dziewięć nazwisk ofiar terroru komunistycznego, zidentyfikowanych w wyniku prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych prowadzonych w kwaterze „Ł” na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach w Warszawie. Na przedstawionej liście odnalezionych, ku naszej wielkiej radości znalazł się również Patron Oddziału POW Ełk mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”. Na tę wiadomość czekaliśmy ponad 62 lata. Nie udało się komunistom zatrzeć śladów zbrodni oraz zniszczyć pamięci o majorze „Łupaszce”. Panie majorze- zwyciężyłeś!!! Prezes IPN Łukasz Kamiński, prof. Andrzej Ciechanowicz, sekretarz ROPWiM Andrzej Kunert i prof. Krzysztof Szwagrzyk wręczyli rodzinom zamordowanych bohaterów walki o niepodległą Polskę świadectwa identyfikacyjne. Takie świadectwo otrzymała narzeczona Pana majora, bohaterska sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK Pani Lidia Lwow. Czekamy teraz na godny pogrzeb mjr „Łupaszki” z najwyższymi honorami. Panie majorze- przyjedziemy!!! Czytaj więcej!


Treść rozszerzona
W dniu 22 sierpnia 2013 r. w Centrum Edukacyjnym IPN na konferencji prasowej Prezes IPN dr Łukasz Kamiński i Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego JM prof. Andrzej Ciechanowicz odczytali dziewięć nazwisk ofiar terroru komunistycznego, zidentyfikowanych w wyniku prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych prowadzonych w kwaterze „Ł” na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach w Warszawie. Na przedstawionej liście odnalezionych, ku naszej wielkiej radości znalazł się również Patron Oddziału POW Ełk mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”. Na tę wiadomość czekaliśmy ponad 62 lata. Nie udało się komunistom zatrzeć śladów zbrodni oraz zniszczyć pamięci o majorze „Łupaszce”. Panie majorze- zwyciężyłeś!!! Prezes IPN Łukasz Kamiński, prof. Andrzej Ciechanowicz, sekretarz ROPWiM Andrzej Kunert i prof. Krzysztof Szwagrzyk wręczyli rodzinom zamordowanych bohaterów walki o niepodległą Polskę świadectwa identyfikacyjne. Takie świadectwo otrzymała narzeczona Pana majora, bohaterska sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK Pani Lidia Lwow. Czekamy teraz na godny pogrzeb mjr „Łupaszki” z najwyższymi honorami. Panie majorze- przyjedziemy!!!

Poniżej biogram mjr „Łupaszki” autorstwa IPN:

Zygmunt Szendzielarz (1910–1951), „Łupaszka”, major, oficer WP, dowódca V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego AK, następnie Ośrodka Mobilizacyjnego Okręgu Wileńskiego AK, kawaler Krzyża Virtuti Militari V klasy. Po ukończeniu szkoły podchorążych kawalerii w Grudziądzu przydzielony został do 4 pułku ułanów zaniemeńskich w Wilnie. Walczył w stopniu porucznika w 4 pułku Wileńskiej Brygady Kawalerii w wojnie 1939 roku. Za zasługi z tego czasu odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Po nieudanych próbach przedostania się na Zachód pod fałszywym nazwiskiem powrócił do rodzinnego Wilna. Od 1940 r. współtworzył konspiracyjne struktury pułkowe, tj. grupę kpt. Giedrojcia. Po rozbiciu w sierpniu 1943 r. przez sowiecką brygadę Fiodora Markowa oddziału partyzanckiego AK ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”, Szendzielarz odtworzył tę jednostkę, występującą odtąd pod nazwą V Brygady Wileńskiej AK lub Brygady Śmierci. Za zgodą komendy okręgu V Wileńska Brygada AK nie wzięła udziału w operacji wileńskiej 1944 r. Podzielona na małe grupy przedostała się na zachód celem ponownego połączenia w Puszczy Augustowskiej. W sierpniu 1944 r. żołnierze, którym udało się przedostać (20-40 osób) zebrali się ponownie pod dowództwem Szendzielarza i podporządkowali białostockiej Komendzie Okręgu AK. Odtworzona w kwietniu 1945 r. na Białostocczyźnie V Brygada – w sierpniu 1945 r. liczyła 250 żołnierzy. Przeprowadziła kilkadziesiąt udanych akcji przeciw NKWD, UBP, MO i KBW. Zgodnie z rozkazami dowództwa Delegatury Sił Zbrojnych we wrześniu 1945 brygada została zdemobilizowana. Zygmunt Szendzielarz odtworzył ją ponownie w kwietniu 1946 r. na obszarze północnej Polski (działając teraz w ramach eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego AK). Jesienią 1946 r. wraz z grupą ppor. Henryka Wieliczki „Lufy” powrócił na teren woj. białostockiego, dołączając do VI Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez por. Lucjana Minkiewicza „Wiktora”, a następnie ppor. Władysława Łukasiuka „Młota”. Od wiosny 1947 r. ukrywał się. Aresztowany 30 czerwca 1948 r. w Osielcu na Podhalu przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Po długotrwałym śledztwie 30 listopada 1950 r. skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Zamordowany 8 lutego 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Szczątki Zygmunta Szendzielarza odnaleziono wiosną 2013 r. w pobliżu kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.